INSTRUCTORS

Birankai North America (BNA) – Active Certified Instructors: Shihan, Shidoin, Fukushidoin

BNA Shihan 

Shihan (by date of promotion)

Darrell Bluhm, Siskiyou Aikikai
Gloria Eiko Nomura, Aikido Institute of San Francisco
Kristina Varjan, Aikido of Kohala
Elizabeth Lynn, At Large
Coryl Crane, North County Aikikai
George Lyons, Bucks County Aikido
Archie Champion, Central Coast Aikikai
Aki Fleshler, At Large

Dennis Belt, Ventura Aikikai
David Stier, Green River Aikido
Frank Apodaca, Jr., Deep River Aikikai
Maureen Browne, Fox Valley Aikikai
Philip Traunstein, Long Mountain Aikido
Jobe Groot, Mountain Coast Aikikai

Robert Savoca, Brooklyn Aikikai

BNA Shidoin

6th Dan (alphabetical order)

Charles Aarons, Aikido Takayama
Patricia Belt
Ventura Aikikai
Elizabeth Beringer, At Large
John Brinsley,
Aikido Daiwa
Thierry Diagana, Aikido Institute of San Francisco
Deena DrakeSan Diego Aikikai
Cindy EggersSiskiyou Aikikai
K.T. Grimaldi, Copper Mountain Aiki-Budo
Katherine (Roo) HeinsGrand Rapids Aikikai
Patti Meisenbach-Lyons, Bucks County Aikido
Rodger ParkHuron Valley Aikikai 

Neilu Naini, Clallam Aikikai
Alex Peterson, Summit Aikikai
Cecilia Ramos, Grass Valley Aikikai
Kathleen Stier, Green River Aikido
Elmer Tancinco, At Large
Steve Thoms, Eugene Aikikai
Suzane Van Amburgh, Multnomah Aikikai
Philip Vargas, Aikido of Albuquerque
Rikko Varjan, Aikido of Kohala


5th Dan (alphabetical order)

David Alonzo, At Large
Kevin Bash, Riverside Aikikai
Joseph Canon, Corvallis Aikikai
Leslie Cohen, San Diego Aikikai
Diane Deskin, Sonoran Aikikai
Jamie Fucito, Beaches Aikikai
Eric Gillet, Tacoma Aikikai

Enmei (Joanna) Hunter, Logan Square Aikido
Maggie Kay, Goldstream Aikikai
Scott McSpadden, Aikido Institute of San Francisco
Ea Murphy, Tacoma Aikikai
Rob Schenk, Aikido Institute of San Francisco
Sergey Tsygalnitsky, Fox Valley Aikikai
Bernadette Vargas, Aikido of Albuquerque


4th Dan  (alphabetical order)

Jim Davis, Sonoran Aikikai
Neal Dunnigan, At Large
Gerard Enriquez, Aikido Institute of San Francisco
Nicholas Fritz, Churn Creek Aikido
Julian Frost, San Diego Aikikai
Suzanne Gonzales-Webb, Desert Aikikai
Edward Hernandez, New Tampa Aikido
Norine Longmire, Aikido Takayama
David Mata, Grand Rapids Aikikai

RC Miles, North County Aikikai
Read Omohundro, Living Well Aikido
Terri Park, Huron Valley Aikikai
Debbie Pastors, Oak Park Aikikai
Tim Reynolds, North County Aikikai
Kate Savoca, Brooklyn Aikikai
Theresa Thadani, Aikido Institute of San Francisco
Christopher Wagner, Logan Square Aikido

BNA Fukushidoin

4th Dan  (alphabetical order)

Cesar Aldea, Aikido Institute of San Francisco
Jim Borders, 
Huron Valley Aikikai
William Champion, 
Ventura Aikikai
Jon DeGuzman, Fox Valley Aikikai
Todd Fessenden, At Large

Hideki Okuda, Aikido Daiwa
Sean Sheedy, Multnomah Aikikai
Eric Soroker, Bucks County Aikido
Roger Wright, Ventura Aikikai

 


3rd Dan  (alphabetical order)

William Ahrens, San Diego Aikikai
Eric Doss, Lansing Area Aikikai
Cesar Goulart, Aikido of Albuquerque
Richard (Bud) Hindman, Boulder City Aikido
Karen Kalliel, Fox Valley Aikikai
Ram Lichtman, San Diego Aikikai
Steve Luis, Orange Coast Aikikai
Jamie McMahon, San Diego Aikikai
Sara Nishi, North County Aikikai

Mitsu Nobusada-Flynn, Alameda Aikido
Jon-Paul Oliva, Multnomah Aikikai
Sandra Otero, Aikido of Kohala
Mark Reid, New Tampa Aikido
Michelle Rudeau, Aikido of Albuquerque
Mark Sharp, Oak Park Aikikai
Scott Swank, Las Vegas Aikikai
Michael Werth, Rhode Island Aikikai–Eastside


2nd Dan  (alphabetical order)

Magnus Meier, Fox Valley Aikikai
Takano Yumiko, Fox Valley Aikikai

Rev. 2021/06/13